Clicky

Bar Bending Schedule

Bar Bending Schedule For The Staircase

Bar Bending Schedule For The Staircase

Today In this article I will explain How To Calculate The Bar Bending Schedule For The Staircase | The meaning of the Bar Bending Schedule is the Detail of steel used in the staircase.

Bar Bending Schedule for Staircase

Given Data

Diameter of Distribution bar of Landing=8mm

Total length = 3.250m

Length of landing =1.700m

Width of Landing=1.500m

Spacing =120mm

Concrete cover=12.5mm

Solution

Length of Distribution Bar=Total Length  – 2 Concrete cover

Length of Distribution Bar=3.250-2(12.5) =3.200m

Numbers of Distribution Bar=Total width  /spacing+1

Numbers of Distribution Bar=1500/120 +1

Numbers of Distribution Bar=12.5+1=13.5 says 14 No’s

Total Number of Distribution Bar = Bottom distribution Bar + Top distribution Bar

Total Number of Distribution Bar =14+14=28 No’s

Total Length of Distribution Bar= Length of one bar x No’s of bar

Total Length of Distribution Bar=3.200 x 28 =89.6m

Weight Of Distribution bar for Landing

Weight of Distribution bar= d²/162.25 x total length

Weight of Distribution bar=(8)²/162.25 x 89.6

Weight of Distribution bar=64/162 x 89.6=35.34kg says 36kg

2-Waist slab 

Given data

Diameter of Distribution bar = 8mm

Length of waist slab=3.890m+

Width of waist slab = 1.500m

Spacing of Distribution bar=140mm

Solution

Length of Distribution bar= width of the slab

Length of Distribution bar=1.500m

Numbers of Distribution Bar= length of Waist slab/spacing +1

Numbers of Distribution Bar=3890/140+1

Numbers of Distribution Bar=27.78+1= 28.78 No’s says 29 Numbers

Total Number of Distribution Bar = Distribution Bar bottom+ Distribution Bartop

Total Number of Distribution Bar =29+29=58No’s

Total Length of Distribution Bar = Length of one bar x No’s of Bar

Total Length of Distribution Bar =1.500 x 58= 87m

Weight of Distribution Bar for Waist Slab

Weight of Distribution Bar= d²/162.25 x total length of bar

Weight of Distribution Bar= (8)²/162.25 x 87

Weight of Distribution Bar=64/162.25 x 87 =34.31kg says 35kg

3-Main bar Bottom Area

Given data

Diameter of main bar=10mm

Spacing =80mm

Length of waist slab= L.W = 3.890m

Height of Riser= R.H=180mm

Width of landing=W.L=1.500

Width of bottom beam=W.B=0.300m

Height of bottom beam=H.B= 0.440M

Solution

Length of main bottom bar =L.W+W.L+W.B/2 + H.B+ diameter of bar –R.H

Length of main bottom bar = 3.890+1.500+0.300/2+0.440+0.010-0.180

Length of main bottom bar =5.81m

Number of main bottom bar= Total width of slab/ spacing +1

Number of main bottom bar= 1500/80+1 =19.75=20 No’s

The total length of the main bottom bar = length of one bar x number of bar

Total length of main bottom bar =5.81 x 20 =116.2m

Weight of Main Bottom Bar

Weight of main bottom bar =d²/162.25 x total length

Weight of main bottom bar = (10)²/162.25 x 116.200

Weight of main bottom bar =100/162.25 x 116.200 =71.61kg =72kg

4-Main Top Bar

Given data 

Diameter of main bar=10mm

Spacing =80mm

Length of waist slab= L.W = 3.890m

Height of Riser= R.H=180mm

Length of landing=L.L=1.500

Width of bottom beam=W.B=0.300m

Height of bottom beam=H.B= 0.440M

Solution

Length of Top Main Bar= L.W + L.L + H.B + Diameter of bar +(W.B-2C.C)-R.H

Length of Top Main Bar=3.890+1.7+0.440+0.010+(0.300-2(12.5)-0.180

Length of Top Main Bar=6.11m

Number of Top Main Bar = Total width of slab/spacing +1

Number of Top Main Bar =1500/80+1=19.75=20No’s

The total length of the top main bar= length of one bar x No’s of bar

Total length of top main bar=6.11 x 20 =122.200m

Weight of Top Main Bar

Weight of Top Main Bar= d²/162.25 x total length

Weight of Top Main Bar = (10)²/162.25 x 122.20

Weight of Top Main Bar = 100/162.25 x 122.20 75.315kg= 76kg

This is 1st slab Bar Bending Schedule.

Now

Same Step Calculation for 2nd slab Bar Bending Schedule.

 

1-Waist slab 

Given data

Diameter of Distribution bar = 8mm

Length of waist slab=3.830m+

Width of waist slab = 1.500m

Spacing of Distribution bar=140mm

Solution

Length of Distribution bar= width of the slab

Length of Distribution bar=1.500m

Numbers of Distribution Bar= length of Waist slab/spacing +1

Numbers of Distribution Bar=3830/140+1

Numbers of Distribution Bar=27.35+1= 28.35 No’s says 29 Numbers

Total Number of Distribution Bar = Distribution Bar bottom+ Distribution Bartop

Total Number of Distribution Bar =29+29=58No’s

Total Length of Distribution Bar = Length of one bar x No’s of Bar

Total Length of Distribution Bar =1.500 x 58= 87m

Weight of Distribution Bar for Waist Slab

Weight of Distribution Bar= d²/162.25 x total length of bar

Weight of Distribution Bar= (8)²/162.25 x 87

Weight of Distribution Bar=64/162.25 x 87 =34.31kg says 35kg

2- Main bar Bottom Area

Given data

Diameter of main bar=10mm

Spacing =80mm

Length of waist slab= L.W = 3.830m

Height of Riser= R.H=180mm

Width of landing=W.L=1.500

Width of bottom beam=W.B=0.300m

Height of bottom beam=H.B= 0.440M

Solution

Length of main bottom bar =L.W+W.L+W.B/2 + H.B+ diameter of bar –R.H

Length of main bottom bar = 3.830+1.500+0.300/2+0.440+0.010-0.180

Length of main bottom bar =5.750m

Number of main bottom bar= Total width of slab/ spacing +1

Number of main bottom bar= 1500/80+1 =19.75=20 No’s

The total length of the main bottom bar = length of one bar x number of bar

Total length of main bottom bar =5.750 x 20 =115m

Weight of Main Bottom Bar

Weight of main bottom bar =d²/162.25 x total length

Weight of main bottom bar = (10)²/162.25 x 115

Weight of main bottom bar =100/162.25 x 115 =70.878kg =71kg

3-Main Top Bar

Given data

Diameter of main bar=10mm

Spacing =80mm

Length of waist slab= L.W = 3.830m

Height of Riser= R.H=180mm

Length of landing=L.L=1.500

Width of bottom beam=W.B=0.300m

Height of bottom beam=H.B= 0.440M

Solution

Length of Top Main Bar= L.W + L.L + H.B + Diameter of bar +(W.B-2C.C)-R.H

Length of Top Main Bar=3.830+1.7+0.440+0.010+(0.300-2(12.5)-0.180

Length of Top Main Bar=6.050m

Number of Top Main Bar = Total width of slab/spacing +1

Number of Top Main Bar =1500/80+1=19.75=20No’s

The total length of the top main bar= length of one bar x No’s of bar

Total length of top main bar=6.050 x 20 =121m

Weight of Top Main Bar

Weight of Top Main Bar= d²/162.25 x total length

Weight of Top Main Bar = (10)²/162.25 x 121

Weight of Top Main Bar = 100/162.25 x 121= 74.576kg= 75kg

Now

Bar Bending Schedule for Beam

Given data

Diameter of Ring= 8mm

Diameter of bar= 12mm

Spacing=200mm

Length of column =1.5m

Height of Column= 600mm

Concrete cover of column =25mm

Breath of column=300mm

Learn More

Bar Bending Schedule B.BS

How To Estimate Per Meter Weight Of Reinforcing Bar

Solution 

Length of main bar = length of column – 2c.c +2 bends(19d) -2dia of bar

Length of main bar =1.5-2(0.025) + 2(19×12)-2(12)

Length of main bar =1.5.-0.050+0.456-0.024=1.882m

Number of main bar= total length / spacing +1

Number of main bar = 1500/200+1=7.5+1=8.5= 9 no’s

The total length of the main bar= length of one bar x No’s of bar

Total length of main bar=1.882 x 9 =16.938m

Wight of the main Bar

Wight of main bar = d²/162.25 x total length

Wight of main bar = (12)²/162.25 x 16.938

Wight of main bar= 144/162.25 x 16.938= 15.03kg =15kg

Ring of column

Length of ring = 2 length +2 breath +2 hooks -3 diameter of bar – 4c.c

Length of ring =2(600) + 2(300)+2(9d)-3(8)-4(25)=1820mm=1.820m

Number of rings= total length /spacing +1

Number of ring = 1500/140+1=11.71=12 No’s

The total length of ring= length of one ring x no’s of ring

Total length of ring = 1.820 x 12 =21.84m

Weight of ring

Weight of ring = d² /162.25 x total length

Weight of ring = (8)²/162.25 x 21.84 =8.61kg = 9 kg

Total weight of 8mm bar

1st step = 36+35

2nd step= 35

Column =9

Total 36+35+9= 80kg

Total weight of 10mm bar

1st step =72+76 =148kg

2nd step = 71+75=146kh

Total =148+146= 294kg

Total weight of 12 mm bar

Column bar 12mm = 15kg

Learn More

Stairs Types Of Stairs and Principles of Designing of Stairs 

Calculate The Quantity of Items of Staircase

How To Estimates The Concrete Volume Of Staircase

Bar Bending Schedule For The R.C.C Beam

 

Thanks for Reading Article Get more Information and share it with others.

JOIN US & LIKE MY OFFICIAL FACEBOOK PAGE 

 

 

THANKS

 

Raja Numan

Hi, My name is Engr. Raja Numan author of Engineering Information Hub and I am a Civil Engineer by Profession and I've specialized in the field of Quantity Surveying, Land Surveying as QC Engineer in national and multinational companies of Pakistan & Saudi Arabia.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
error: Content is protected !!